Sidan 2 i Nöjesguiden nr 11 2009

I detta nummer avslöjar kända journalister vad de skäms mest över i sin karriär. Vi på Nöjesguiden skäms också ibland. Men bara ibland. Postmannen ringer alltid två gånger. ISABELLE STÅHL redaktör Malmö/Lund Hanna Fridén uppmuntrar kidsen till nätsex! Nöjesguidens favorit-it-tjej släpper höstens snackisbok. Vi har Sveriges journalister att avslöja sina skamligaste jobb. Läs och njut. Jag skäms för de gånger jag varit på fester med mediamänniskor och efter några drinkar helt struntat i att vara trevlig och bara frågat "Vem är du?" "Är du viktig?" Har du läst min blogg"? ”Har du Facebook?" Eller när jag skulle nätverka med pirat-partiets ledare Rick Falkvinge och råkade missa stolen och sätta mig på golvet samtidigt. Eller när jag var hemma hos Isobel Hadley-Kamptz och hällde ris i hennes soffa och på hennes gäster, väckte henne mitt i natten, välte hennes blom-krukor och sa till en av hennes gäster att han var tjock. PATRIK FORSHAGE musikredaktör hotellrum. Normalt sett i Cannes får man sitta runt ett bord och lyssna på när nio ettriga journalister från Belgien pladdrar på om bildbehandlingsteknik och val av typsnitt i eftertexterna. Den här dagen var det bara jag och Edward Yang. Edward ville prata om taiwanesisk nutidshistoria. I trettio minuter. Jag hade inte förstått någonting av filmen och kunde bara tänka "Kärring i koma, kärring i koma". Det var en complete and utter nightmare. CARL REINHOLDTZON BELFRAGE redaktör Göteborg Skivaktuelle Ken hintar beef med Petter. Chefredaktör och ansvarig utgivare Margret Atladottir, margret.atladottir@nojesguiden.se Redaktionschef Sandra Nelson, sandra.nelson@nojesguiden.se Art Director Martin Petersson, martin.petersson@nojesguiden.se AD-assistent Daniel Eriksson, daniel.eriksson@nojesguiden.se Redaktör Göteborg Carl Reinholdtzon Belfrage, crb@nojesguiden.se Redaktör Malmö/Lund Isabelle Ståhl, isabelle.stahl@nojesguiden.se Praktikant Parisa Amiri, parisa.amiri@nojesguiden.se Moderedaktör Michaela Forni, michaela.forni@nojeguiden.se Musikredaktör Patrik Forshage, patrik.forshage@nojesguiden.se Filmredaktör Niklas Eriksson, niklas.eriksson@nojesguiden.se Spelredaktör Johan Hallstan, johan.hallstan@nojesguiden.se Medverkande skribenter Maina Arvas, Teresa Axner, Angelica Butura, Cristian Dinamarca, Hanna Fridén, Anders Karnell, Amat Levin, Caroline Ringskog Ferrada-Noli, Nicholas Ringskog Ferrada-Noli, Pelle Tamleht, Alf Tumble, Kristoffer Viita, Elina Wessman, Camilla Åstrand Fotografer och illustratörer Carsten Oliver Bieräugel, Johannes Helje Country Manager Daniel Sparr, daniel.sparr@nojesguiden.se Försäljningschef Faje Gani, faje.gani@nojesguiden.se Produktionsledare Josefin Lundgren, josefin.lundgren@nojesguiden.se Marknadsstrateg, Nya Medier Tommy Cronebäck, tommy.croneback@nojesguiden.se Key account manager Ann Dahlström, ann.dahlstrom@nojesguiden.se Säljare Stockholm Al-Wadood Suberu, alwadood.suberu@nojesguiden.se Marc Siösteen, marc.siosteen@nojesguiden.se Regionsansvariga Göteborg Henning Wideberg, hw@nojesguiden.se Therese Blomqvist, therese.blomqvist@nojesguiden.se Säljare Öresund Christoffer Hansen, christoffer.hansen@nojesguiden.se Harald Stjerna, harald.stjerna@nojesguiden.se Johan Majer, johan.majer@nojesguiden.se Ekonomi Lela Djurdjevic, ekonomi@nojesguiden.se Utgivare Nöjesguiden Holding AB Tryckeri I-print Oy, Finland Distribution: Budcompaniett AB, Bring AB, Malmö Europa Trading AB Periodicitet 13 nr/år RS-kontrollerad distribution 62 200 exemplar i Stockholm, 110 000 exemplar Riks. ISSN 0284-236X Redaktionen ansvarar ej för insänt icke beställt material. STOCKHOLM Nöjesguiden Östermalmsgatan 87d 114 59 Stockholm Redaktion & Annons red@nojesguiden.se tel 08-456 45 00 fax 08-456 45 99 GÖTEBORG Viktoriagatan 3 411 25 Göteborg tel 031-20 36 66 MALMÖ Baltzarsgatan 25 211 36 Malmö tel 0736-438860 När jag grovsågade en svensk debutant, istället för att som brukligt och klokt förbigå hans rätt kassa skiva med tystnad, och fick ett mycket ledset mail från artisten ifråga. Han ville inte knäcka mitt näsben, som vissa andra sågade surputtar, utan undrade helt enkelt varför jag var medvetet elak. Han hade rätt, jag skämdes och bad om ursäkt, vad det nu var värt. Han överlevde. SANDRA NELSON redaktionschef Jag inledde en intervju med Stig Larsson med isbrytaren ”Jag har legat på psyket!” i hopp om att min urusla research inte skulle märkas. Texten blev visserligen bra, men det var lite väl mycket sanningar om mig själv som avslöjades. JOHAN HALLSTAN spelredaktör Alla brutna löften och vita lögner under mitt årslånga Warcraft III-beroende. Förlåt. PELLE TAMLEHT krogredaktör Stockholm Omslag Foto: Johannes Helje, www.johannespescatore.com Smink och hår: Lisa Peterson / Magnolia Agency Stylist: Thomas Begue Fotoassistenter: Stephanie Wadman och Veronica Öye Tack till Beyond Retro Jag skäms egentligen precis hela tiden, men det går oftast över väldigt fort. Flest pinsamheter finns det nog att hämta från min korta karriär som programledare för festivalteve. Att freestyla fram intervjuer om filmer man inte sett visade sig inte vara en av mina starkare sidor. Min färskaste pinsamhet är från förra numret där jag citerade Joel Borg felaktigt och grusade hans anseende som punkexpert. NIKLAS ERIKSSON filmredaktör Tre saker. Jag träffade Donald Fagen i Montreux gångna sommar och föll gråtandes i hans armar. Ingenting att skämmas över egentligen, men det hela genererade en väldigt märklig stämning. Han klappade mig dock på kinden och komplimenterade mig för min parfym. Nummer två. Jag recenserade, i en tid då jag oförstående betraktade personer likt en modern version av Kejsarens nya kläder totalt hänge sig åt clownbandet Animal Collective, albumet Strawberry Jam. Jag gav den en tvåa. Jag kan än idag finna mig djupt generad över detta överbetyg. Jag borde naturligtvis gett albumet en etta och så kunde denna lilla överskattade pinsamhet stannat där och då. På samma sätt borde jag gett Nico Muhlys Speaks Volumes, Pianas Eternal Castle och Takeshi Nishimotos Monologue inte bara högsta betyg, utan även skickat ett handskrivet brev och tackat för timmar av vänskap. När sedan Broder Daniel hade sin legendariska spelning på Lisebergshallen 2003 skrev Anders Göthberg upp mig som Fredrik Belfrage på gästlistan. Han gjorde ofta så. Han tyckte det var roligt. När jag sedan stod i Lisebergskön för att hämta ut biljetterna ropade damen i kassan ut Fredrik Belfrage högt. Sedan skrev jag ut ett hundratal autografer åt Lisebergsturistande familjer från Örebro. Det var roligt då, men jag borde enligt min mamma skämmas för detta plötsliga infall nu. MICHAELA FORNI moderedaktör Alltså grejen är att min karriär är ju inte så lång, och ärligt talat har det inte hänt något pinsamt (som jag kommer ihåg, kanske att jag har förträngt något haha). Tråkigt svar men sant... MARTIN PETERSSON art director En gång träffade jag en kines i Cannes som hette Edward Yang. Han hade gjort en tre och en halv timme lång film om en dysfunktionell familj i Taipei. Jag hade signat upp mig för intervju redan innan filmen, men var tyvärr fruktansvärt bakis och sov nästan hela filmen. Det enda jag mindes var att det var en inåtvänd dotter, en man med businessproblem och en kärring i koma. Definitivt en kärring i koma. Jag fick ingen intervju. Dock: tjugo minuter innan utsatt tid ringer en pressagent och berättar att det var avhopp och att jag var välkommen till Edward Yangs Jag hade nyligen börjat på Nöjesguiden. Dagen då vi skulle lämna tidningen till tryck hade jag jobbat mer eller mindre två dygn i sträck och satt nu med fyrtio graders feber. Jag glömde då helt av att länka om omslagsbilden till den rätta, cmyk:ade bilden (cmyk = tryckbart färgsystem). En sak som bara inte får hända. Inte heller tryckeriet reagerade, så när tidning anlände två dagar senare var det ingen vacker syn. Jag ville bara dööö. Men då sa vår chef Daniel Sparr att nu går vi till "cmyk"-läsningen av tidningen (läs smygläsning) och dricker öl så då var det bara att torka tårarna och hänga med. 2 Nöjesguiden • Nr 11 • 2009

Sid 1 - ☞ ❞Jag har inga problem med att ta initiativet.❞ Nöjesguiden • Östermalmsgatan 87d   Sid 3 -  
För att kunna läsa myPaper-publikationen behöver du ha JavaScript aktiverat i din webbläsare. Du behöver också ha minst Flash Version 6 installerad.