Sidan 2 i Nöjesguiden nr 8 2009

Vi tar emot era tips, idéer och klagomål. The only phrase book you need. Nöjesguidens nya filmrecensent. Nöjesguidens fullständiga uppgörelse med Stockholm, Göteborg och Malmö. –Jag är väldigt glad att få skriva filmrecensioner för Nöjesguiden. Känner mig enormt privilegierad. Ett drömjobb jag redan sökt två gånger utan att få, när Roger Wilson basade. Jag och Alex Schulman sökte filmrecensentjobbet, men Roger tyckte inte vi hade ”det”, eller att vi var särskilt bra på att skriva. Så det blev nej. Tur att han har slutat, vi har inte alls samma smak. Caroline Ringskog Ferrada-Noli bor i Paris. I höst romandebuterar hon på Atlas förlag. Michaela Forni var där! Dansande deodorant eller en bitter fan? Chefredaktör och ansvarig utgivare Margret Atladottir, margret.atladottir@nojesguiden.se Redaktionschef Sandra Engström sandra.engstrom@nojesguiden.se Art Director Martin Petersson, martin.petersson@nojesguiden.se AD-assistent Daniel Eriksson daniel.eriksson@nojesguiden.se Produktionsledare Josefin Lundgren, josefin.lundgren@nojesguiden.se Redaktör Göteborg Carl Reinholdtzon Belfrage, crb@nojesguiden.se Redaktör Malmö Josefin Lindberg josefin.lindberg@nojesguiden.se Moderedaktör Michaela Forni, michaela.forni@nojeguiden.se Musikredaktör Patrik Forshage, patrik.forshage@nojesguiden.se Filmredaktör Niklas Eriksson, niklas.eriksson@nojesguiden.se Spelredaktör Johan Hallstan, johan.hallstan@nojesguiden.se Medverkande skribenter Maina Arvas, Angelica Butura, Cristian Dinamarca, Karin Ericsson, Linda Isaksson, Anders Karnell, Johan Kellman Larsson, Amat Levin, Sebastian Lundfall, Sofia Petersen, Kristoffer Poppius, Caroline Ringskog Ferrada-Noli, Nicholas Ringskog Ferrada-Noli, Tone Schunnesson, Julia Skott, Pelle Tamleht, Elina Wessman Fotografer och illustratörer Christian Andersson, Carsten Oliver Bieräugel, Johannes Helje, Thomas Wal Country Manager Daniel Sparr, daniel.sparr@nojesguiden.se Försäljningschef Faje Gani, faje.gani@nojesguiden.se Marknadsstrateg, Nya Medier Tommy Cronebäck, tommy.croneback@nojesguiden.se Key Account Manager Ann Dahlström, ann.dahlstrom@nojesguiden.se Säljare Stockholm Al-Wadood Suberu, dodden@nojesguiden.se Marc Siösteen, marc.siosteen@nojesguiden.se Praktikant Linnéa P-Berglund, linnea@nojesguiden.se Säljare Göteborg Henning Wideberg, hw@nojesguiden.se Johan Carlberg, johan.carlberg@nojesguiden.se Therese Blomqvist therese.blomqvist@nojesguiden.se Säljare Öresund Christoffer Hansen, christoffer.hansen@nojesguiden.se Harald Stjerna, harald.stjerna@nojesguiden.se Johan Majer, johan.majer@nojesguiden.se Ekonomi Lela Djurdjevic, ekonomi@nojesguiden.se Utgivare Nöjesguiden Holding AB Tryckeri I-print Oy, Finland Distribution: Budcompaniett AB, Bring AB, Malmö Europa Trading AB Periodicitet 15 nr/år RS-kontrollerad distribution 62 200 exemplar i Stockholm, 110 000 exemplar Riks. ISSN 0284-236X Redaktionen ansvarar ej för insänt icke beställt material. STOCKHOLM Nöjesguiden Östermalmsgatan 87D (ny adress!) 114 59 Stockholm Redaktion & Annons red@nojesguiden.se tel 08-456 45 00 fax 08-456 45 99 GÖTEBORG Viktoriagatan 3 411 25 Göteborg tel 031-20 36 66 MALMÖ Baltzarsgatan 25 (ny adress!) 211 36 Malmö tel 0736-438860 Distribuerar Nöjesguiden i Stockholm. Hej Robban! Berätta lite om dig själv! – Jag heter Robban, är 37 år, och jobbar som trafikansvarig på Budcompaniett. Jag har en sambo och två killar på fyra och sju år som tar det mesta av min fritid. Annars dömer jag handboll och sitter med i domarkommittén i Stockholm. Den fritid som blir över försöker jag att lägga på lite fiske och att umgås med mina vänner. Omslag Foto: Johannes Helje www.johannespescatore.com Hår&Make: Lisa Peterson/ Magnolia Agency Fotoassisenter: Stephanie Wadman & Veronica Öye Modell: Elin Flodin/ Stockholmsgruppen Dj och klubbredaktör i Stockholm. BÄST JUST NU: Låt: Major Lazer – Pon Di Floor Klubb: Graceland Efterfest: Utomhus Film: Defiance Brunch: Nero Lunch: Vurma Dryck: Bärs och järn såklart Blogg: Min (nojesguiden.se/cristian) Semester: Jag spelar två, tre gånger i veckan, resten är semester Skor: Hope eller tygskor Spelning: Alla spelningar utomhus Foto: Johannes Helje 2 Nöjesguiden • Nr 8 • 2009

Sid 1 - Nöjesguiden nr 8 2009 • Östermalmsgatan 87D • 114 59 Stockholm Foto: Johannes Helje   Sid 3 - Butiker Mån–Fre 10–19, Lör 10–16, Sön 12–16 SABIS Mån–Fre 8–21, Lör 8–20, Sön 11–20  
För att kunna läsa myPaper-publikationen behöver du ha JavaScript aktiverat i din webbläsare. Du behöver också ha minst Flash Version 6 installerad.