Sidan 2 i Nöjesguiden nr 7 2009

Hur får man egentligen tag på skivredaktionen? Läsarna delar med sig av sina skräckupplevelser i sänghalmen Redaktionschef Vi bad Sandras goda vän Tomas Hemstad att lista fem festliga fakta om henne. ● Bland Sandras förebilder märks Nietzsche, Foucault och Xena – Krigarprinsessan. ● Sandras musiksmak bygger på en solid grund av europeisk protogoth (Siouxsie, Lene Lovich, Henrik Venant). I hemlighet lyssnar hon dock mest på gubbrock och Mayhem. ● Sandra läste Alexandra Kollontai när hennes klasskompisar läste Berts dagbok. ● I början av tvåtusentalet bestämde sig Sandra för att studera frenologi efter att hon skapat en teori om varför alla kvinnor i Göteborg ser ut som Ozzy Osbourne. Efter flytten till Göteborg fick hon veta att frenologin varit misskrediterad sedan 1800-talet och valde att studera historia, etnologi, genusvetenskap och filosofi istället. ● Sandra och hennes syster har koreografier till ett flertal FM rock-hits. Däribland Over My Shoulder med Mike & The Mechanics. Johan Kellerman Larsson presenterar sexlivet i siffror Nöjesguiden har tagit tempen på stan Foto: Kjell B Persson I filmens värld är det hett att komma igen Den lilla idolen avslöjar varför han bär hatt Chefredaktör och ansvarig utgivare Margret Atladottir, margret.atladottir@nojesguiden.se Redaktionschef Sandra Engström sandra.engstrom@nojesguiden.se Art Director Martin Petersson, martin.petersson@nojesguiden.se AD-assistent Daniel Eriksson daniel.eriksson@nojesguiden.se Produktionsledare Josefin Lundgren, josefin.lundgren@nojesguiden.se Redaktör Göteborg Carl Reinholdtzon Belfrage, crb@nojesguiden.se Redaktör Malmö Josefin Lindberg josefin.lindberg@nojesguiden.se Moderedaktör Michaela Forni, michaela.forni@nojeguiden.se Musikredaktör Patrik Forshage, patrik.forshage@nojesguiden.se Filmredaktör Niklas Eriksson, niklas.eriksson@nojesguiden.se Spelredaktör Johan Hallstan, johan.hallstan@nojesguiden.se Medverkande skribenter Maina Arvas, Erik Augustin Palm, Angelica Butura, Cristian Dinamarca, Anders Karnell, Johan Kellman Larsson, Amat Levin, Adam Nyberg, Kristoffer Poppius, Nicholas Ringskog Ferrada-Noli, Julia Skott, Pelle Tamleht, Elina Wessman Fotografer och illustratörer Carsten Oliver Bieräugel, Niclas Brunzell, Victor Grahn, Simon Gärdenfors, Johannes Helje, Kjell B Persson Country Manager Daniel Sparr, daniel.sparr@nojesguiden.se Försäljningschef Faje Gani, faje.gani@nojesguiden.se Marknadsstrateg, Nya Medier Tommy Cronebäck, tommy.croneback@nojesguiden.se Key account manager Ann Dahlström, ann.dahlstrom@nojesguiden.se Säljare Stockholm Ai-Wadood Suberu, dodden@nojesguiden.se Marc Siösteen, marc.siosteen@nojesguiden.se Praktikanter Linnéa P-Berglund, linnea@nojesguiden.se Regionsansvariga Göteborg Henning Wideberg, hw@nojesguiden.se Johan Carlberg, johan.carlberg@nojesguiden.se Säljare Öresund Christoffer Hansen, christoffer.hansen@nojesguiden.se Harald Stjerna, harald.stjerna@nojesguiden.se Johan Majer, johan.majer@nojesguiden.se Ekonomi Lela Djurdjevic, ekonomi@nojesguiden.se Utgivare Nöjesguiden Holding AB Tryckeri I-print Oy, Finland Distribution: Budcompaniett AB, Bring AB, Malmö Europa Trading AB Periodicitet 15 nr/år RS-kontrollerad distribution 62 200 exemplar i Stockholm, 110 000 exemplar Riks. ISSN 0284-236X Redaktionen ansvarar ej för insänt icke beställt material. STOCKHOLM Nöjesguiden Östermalmsgatan 87d (ny adress!) 114 59 Stockholm Redaktion & Annons red@nojesguiden.se tel 08-456 45 00 fax 08-456 45 99 GÖTEBORG Viktoriagatan 3 411 25 Göteborg tel 031-20 36 66 MALMÖ Baltzarsgatan 25 (ny adress!) 211 36 Malmö tel 0736-438860 Filmredaktör Du är månadens medarberare, Niklas. Fint ska det vara! –Ja, det ska det. Vad ska du göra i sommar? –Bo i en amish-sjöstuga i skärgården, utforska Google Wave, läsa ut Susan Jacobys mästerverk The Age of American Unreason och förhoppningsvis grilla duktigt med fisk. Vilken fisk grillar du helst? – Gösen. Jag älskar gösen. Vilken Showtime-serie tror mest på just nu, Camelot eller Nurse Jackie? – Nurse Jackie. Får jag välja på Edie Falco och Kung Arthurs fastighetsbestånd, väljer jag det tidigare. Vad är din största tavla som filmkritiker? –Jag talade mig länge varm för curlingkomedin Men With Brooms för ett antal år sedan. Det är ett mysterium. Sedan tog det lång tid innan jag förstod storheten i The Wire. Tyckte det verkade segt. Hur är din relation med Richard Hobert idag? –Vi bodde i princip grannar på Södermalm förut, och stämningen kunde vara lite spänd när vi var och försåg oss med fredagsdelikatesser på Cajsa Warg samtidigt. Nu har jag flyttat. Jag unnar honom att få handla sin tryffelbearnaise med frid i sinnet. Foto: Johannes Helje Fotograf Omslag Foto: Niclas Brunzell/ Söderberg Agentur Hår/Make: Angelica Callin Styling: Michaela Forni Bildbehandling: Niclas Brunzell Modeller: Cecilia Andersson, Robin H/KID of TOMORROW Niclas är frilansande fotograf och har fotat detta nummers vackra omslag, men det är varken första eller sista gången (hoppas vi!) han plåtar omslag för oss. Ett litet urval av personer han förevigat med sin kamera är: Manu Chao, Patti Smith, New York Dolls, Nina Persson, Moneybrother, Mike Scott, Lykke Li, The Hives, Håkan Hellström, Sahara Hotnights, Timbuktu, Timo Räisänen och Maria McKee. Här är hans bästa tips just nu: IPOD: Pete Doherty – Grace/Wastelands. FILM: Antichrist. SKOR: Vans. SEMESTER: Gotland och Rom. BLOGG: Rebeccas & Fionas såklart (www.rebeccafiona.se). SEX: Bara på fyllan. DRYCK: Jack Daniels. MAT: Moules på Wasahof. KLUBB: F12 Salongen. KONSERT: Mötley Crue på Peace & Love den 25 juni. Foto: Lars Trangius 2 Nöjesguiden • Nr 7 • 2009

Sid 1 - Nöjesguiden nr 7 2009 • Östermalmsgatan 87D • 114 59 Stockholm Foto: Niclas Brunzell   Sid 3 -  
För att kunna läsa myPaper-publikationen behöver du ha JavaScript aktiverat i din webbläsare. Du behöver också ha minst Flash Version 6 installerad.