Sidan 2 i Nöjesguiden nr 6 2009

Nöjesguiden kan sin alkohol. Vilken festival är du? Testa dig själv! Micaela Moreno träffar Sveriges hetaste artist. Vi har besökt världens mest kändistäta festival. Michaela Forni älskar unga begåvningar. Sveriges nya kulturdarling grillas. Micaela Moreno har intervjuat Moneybrother i det när numret av Nöjesguiden (sida 16). Efter en timme kände hon sig ”som ett förälskat mumintroll”. Micaela känner du förmodligen igen från internet. Under 2008 läste vi hennes blogg Smeten på stureplan.se och blev kära. Micaela älskar hotellfrukostar och om hon får välja så sitter hon helst på en fyrstjärnig balkong i Frankrike och låter sig bli serverad av någon liten slav. Just nu har hon fallit head over heels för Johan Skugge. Hon såg nämligen hans band uppträda på Södra Teatern häromveckan och drömde samma natt att de blev ihop och skaffade sockersöta barn. Chefredaktör och ansvarig utgivare Margret Atladottir, margret.atladottir@nojesguiden.se Redaktionsassistent Amat Levin, amat.levin@nojesguiden.se Art Director Martin Petersson, martin.petersson@nojesguiden.se AD-assistent Daniel Eriksson daniel.eriksson@nojesguiden.se Produktionsledare Josefin Lundgren, josefin.lundgren@nojesguiden.se Redaktör Göteborg Carl Reinholdtzon Belfrage, crb@nojesguiden.se Tf Redaktör Malmö Sofia Petersen, sofia.petersen@nojesguiden.se Moderedaktör Michaela Forni, michaela.forni@nojeguiden.se Musikredaktör Patrik Forshage, patrik.forshage@nojesguiden.se Filmredaktör Niklas Eriksson, niklas.eriksson@nojesguiden.se Spelredaktör Johan Hallstan, johan.hallstan@nojesguiden.se Medverkande skribenter Samira Ariadad, Maina Arvas, Erik Augustin Palm, Angelica Butura, Cristian Dinamarca, Anders Karnell, Johan Kellman Larsson, Josefin Lindberg, Micaela Moreno, Kristoffer Poppius, Nicholas Ringskog Ferrada-Noli, Julia Skott, Pelle Tamleht, Elina Wessman Fotografer och illustratörer Carsten Oliver Bieräugel, Viktor Grahn, Johannes Helje, Evelina Malm Country Manager Daniel Sparr, daniel.sparr@nojesguiden.se Försäljningschef Faje Gani, faje.gani@nojesguiden.se Marknadsstrateg, Nya Medier Tommy Cronebäck, tommy.croneback@nojesguiden.se Säljare Stockholm Ann Dahlström, ann.dahlstrom@nojesguiden.se Marc Siösteen, marc.siosteen@nojesguiden.se Praktikanter Linnéa P-Berglund, linnea@nojesguiden.se Petra Irme, petra.irme@nojesguiden.se Regionsansvariga Göteborg Henning Wideberg, hw@nojesguiden.se Johan Carlberg, johan.carlberg@nojesguiden.se Säljare Öresund Christoffer Hansen, christoffer.hansen@nojesguiden.se Harald Stjerna, harald.stjerna@nojesguiden.se Johan Majer, johan.majer@nojesguiden.se Ekonomi Lela Djurdjevic, ekonomi@nojesguiden.se Utgivare Nöjesguiden Holding AB Tryckeri I-print Oy, Finland Distribution: Budcompaniett AB, Bring AB, Malmö Europa Trading AB Periodicitet 15 nr/år RS-kontrollerad distribution 62 200 exemplar i Stockholm, 110 000 exemplar Riks. ISSN 0284-236X Redaktionen ansvarar ej för insänt icke beställt material. STOCKHOLM Nöjesguiden Bråvallagatan 10 113 36 Stockholm Redaktion & Annons red@nojesguiden.se tel 08-456 45 00 fax 08-456 45 99 GÖTEBORG Viktoriagatan 3 411 25 Göteborg tel 031-20 36 66 MALMÖ Baltzarsgatan 25 (ny adress!) 211 36 Malmö tel 0736-438860 Johan Kellman Larsson är frilansskribent. Han har även av någon märklig anledning en magistersexamen i historia. Johan sitter inne på en hel del märklig kunskap. Till exempel att 85 procent av Sveriges hushåll har knäckebröd hemma medan bara 8 procent har det i Frankrike. Johan brukar blogga roligt om medier och populärkultur på baksidorna.blogspot. com och han låter hälsa, ”med risk för framstå som självgratulerande”, att hans fina och kompletta festivalguide inför sommaren (sida 10) kommer att framkalla en del skratt. Omslag Foto: Johannes Helje www.johannespescatore.com Make & Hår: Lisa Peterson / Magnolia Agency Modell: Arwen Bergström Vi bad vår favoritillustratör Carsten Oliver Bieräugel att skicka ett mejl där han berättade lite mer om sig själv och vad han gjort i det här numret: ”Tjenare! Mitt namn är Carsten Oliver Bieräugel men alla kallar mig för Olly eller Ollanski (eller Ritardo, but that's a different story). Jag har illustrerat både Kristoffer Poppius krönika (sida 7) och Johan Kellman Larssons festivalguide (sida 10) i det här numret. Jag är en sådan som alltid skippar frukost och börjar dagen med lunch (eller sen brunch) och som alla goda och artiga människor har jag inga hemligheter. Eller jo. Kanske en: jag gillar porr (men jag är tysk, så det är typ ingen överraskning alls) och jag skulle jättegärna vilja ligga med Aitor Crash (bögporrstärna) eller en viss norrländsk polis who shall remain nameless.” 2 Nöjesguiden • Nr 6 • 2009

Sid 1 - Nöjesguiden nr 6 2009 • Bråvallagatan 10 • 113 36 Stockholm Foto: Johannes Helje   Sid 3 - LONDON SÖKER MODELLER MED SYNFEL.  
För att kunna läsa myPaper-publikationen behöver du ha JavaScript aktiverat i din webbläsare. Du behöver också ha minst Flash Version 6 installerad.