Sidan 2 i Nöjesguiden nr 5 2009

Någon känner sig kränkt. Vi bara skrattar. Allt är som vanligt med andra ord! Hur ser Stureplans främsta krogvärd Kristoffer Ahlbom på Söders dito Gustav Gelin? Och hur är det ställt med fördomarna? Nöjesguiden tussade ihop dem för en kväll. Nöjesguiden listar de mest frekventa klubb- och krogbesökarna i Stockholm. Är du med på listan? Michaela Forni visar vårens finaste basmode, Acnes smyckeskollektion och en vintagebok. 118100 är en tjänst som lovar att svara på alla frågor de får skickade till sig via sms. Döskalle och Mästerligt blev peppade och bestämde sig för att testa gränserna. Chefredaktör och ansvarig utgivare Margret Atladottir, margret.atladottir@nojesguiden.se Redaktionsassistent Amat Levin, amat.levin@nojesguiden.se Art Director Martin Petersson, martin.petersson@nojesguiden.se AD-assistent Daniel Eriksson daniel.eriksson@nojesguiden.se Produktionsledare Josefin Lundgren, josefin.lundgren@nojesguiden.se Redaktör Göteborg Carl Reinholdtzon Belfrage, crb@nojesguiden.se Tf Redaktör Malmö Sofia Petersen, sofia.petersen@nojesguiden.se Moderedaktör Michaela Forni, michaela.forni@nojeguiden.se Musikredaktör Patrik Forshage, patrik.forshage@nojesguiden.se Filmredaktör Niklas Eriksson, niklas.eriksson@nojesguiden.se Spelredaktör Johan Hallstan, johan.hallstan@nojesguiden.se Medverkande skribenter Samira Ariadad, Maina Arvas, Erik Augustin Palm, Angelica Butura, Cristian Dinamarca, Anders Karnell, Nicholas Ringskog Ferrada-Noli, Julia Skott, Pelle Tamleht, Elina Wessman Fotografer och illustratörer Niclas Brunzell, Johannes Helje, Mathias Söderlund Country Manager Daniel Sparr, daniel.sparr@nojesguiden.se Försäljningschef Faje Gani, faje.gani@nojesguiden.se Säljare Stockholm Ann Dahlström, ann.dahlstrom@nojesguiden.se Tommy Cronebäck, tommy.croneback@nojesguiden.se Marc Siösteen, marc.siosteen@nojesguiden.se Regionsansvariga Göteborg Henning Wideberg, hw@nojesguiden.se Johan Carlberg, johan.carlberg@nojesguiden.se Säljare Öresund Christoffer Hansen, christoffer.hansen@nojesguiden.se Harald Stjerna, harald.stjerna@nojesguiden.se Johan Majer, johan.majer@nojesguiden.se Ekonomi Lela Djurdjevic, ekonomi@nojesguiden.se Utgivare Nöjesguiden Holding AB Tryckeri I-print Oy, Finland Distribution: Budcompaniett AB, Bring AB, Malmö Europa Trading AB Periodicitet 15 nr/år RS-kontrollerad distribution 62 200 exemplar i Stockholm, 110 000 exemplar Riks. ISSN 0284-236X Redaktionen ansvarar ej för insänt icke beställt material. STOCKHOLM Nöjesguiden Bråvallagatan 10 113 36 Stockholm Redaktion & Annons red@nojesguiden.se tel 08-456 45 00 fax 08-456 45 99 GÖTEBORG Viktoriagatan 3 411 25 Göteborg tel 031-20 36 66 MALMÖ Baltzarsgatan 25 (ny adress!) 211 36 Malmö tel 0736-438860 Omslag Fotograf: Niclas Brunzell / www.niclasbrunzell.com Hår och make: Linn Lejne Fotoassistent: Pär Olofsson Fotograferat på Studio 48C exklusivt för Nöjesguiden Bildbehandling: Niclas Brunzell Kläder: privata Studio-dj: Fiona Fitzpatrick

Sid 1 - Nöjesguiden • Bråvallagatan 10 • 113 36 Stockholm Foto: Niclas Brunzell   Sid 3 - Ledare Brev nr 5 an brukar lite klyschigt prata om den enorma kulturella klyfta  
För att kunna läsa myPaper-publikationen behöver du ha JavaScript aktiverat i din webbläsare. Du behöver också ha minst Flash Version 6 installerad.