Sidan 2 i Nöjesguiden nr 1 2009

Vad händer när Nöjesguiden välkomnar ett nytt år? Jo folket rasar. Han är kristen och gillar sockerdricka. Och de nominerade är… Vi dammade av formatet 48 timmar och satte Pelle Tamleht på ett plan. Ny bandmedlem, ny skiva och ny röst. Läs intervjun och en recension av nya skivan! Efter vad som känns som en evighet fick vi äntligen en pratstund med Lucky Luuk. Chefredaktör och ansvarig utgivare Margret Atladottir, margret.atladottir@nojesguiden.se Redaktionsassistent Amat Levin, amat.levin@nojesguiden.se Art Director Martin Petersson, martin.petersson@nojesguiden.se AD-assistent Daniel Eriksson, daniel.eriksson@nojesguiden.se Produktionsledare Josefin Lundgren, josefin.lundgren@nojesguiden.se Redaktör Göteborg Carl Reinholdtzon Belfrage, crb@nojesguiden.se Redaktör Malmö Josefin Lindberg, josefin.lindberg@nojesguiden.se Medverkande skribenter Johan Johansson Andersson, Maina Arvas, Erik Augustin Palm, Angelica Butura, Mårten Ekenberg, Niklas Eriksson, Patrik Forshage, Johan Hallstan, Sandra Hansson, Kira Josefsson, Anders Karnell, Mattias Kroon, Nicholas Ringskog Ferrada-Noli, Julia Skott, Pelle Tamleht, Elina Wessman, Tommie X Kontakt: förnamn.efternamn@nojesguiden.se Fotografer Niclas Brunzell, Johannes Helje, Kjell B Persson Country Manager Daniel Sparr, daniel.sparr@nojesguiden.se Försäljningschef Faje Gani, faje.gani@nojesguiden.se Säljare Stockholm Ann Dahlström, ann.dahlstrom@nojesguiden.se Säljare Stockholm Adam Grünerwald, adam.grunerwald@nojesguiden.se Eventansvarig Tom Pyl, tom.pyl@nojesguiden.se Regionsansvariga Göteborg Henning Wideberg, hw@nojesguiden.se Johan Carlberg, johan.carlberg@nojesguiden.se Regionschef Öresund Harald Stjerna, harald.stjerna@nojesguiden.se Säljare Öresund Christoffer Hansen, christoffer.hansen@nojesguiden.se Ekonomi Adepta Revision, ekonomi@nojesguiden.se Utgivare Nöjesguidens Förlag MSG AB Tryckeri I-print Oy, Finland Distribution: Budcompaniett AB, Bring AB, Malmö Europa Trading AB Periodicitet 15 nr/år RS-kontrollerad distribution 62 200 exemplar i Stockholm, 110 000 exemplar Riks. ISSN 0284-236X Redaktionen ansvarar ej för insänt icke beställt material. STOCKHOLM Nöjesguiden Bråvallagatan 10 113 36 Stockholm Redaktion red@nojesguiden.se tel 08-456 45 00 Annons tel 08-456 45 10 fax 08-456 45 99 GÖTEBORG Viktoriagatan 3 411 25 Göteborg tel 031-20 36 66 MALMÖ Södra förstadsgatan 31 211 43 Malmö tel 0736-438860 Omslag Foto: Niclas Brunzell/ Kid of Tomorrow

Sid 1 - Nöjesguiden nr 1 2009 • Bråvallagatan 10 • 113 36 Stockholm Foto: Niclas Brunzell   Sid 3 - Ledaren Brev / Nr 1 / 2009 Om du också, precis som Gustaf nedan, har blivit utkastad,  
För att kunna läsa myPaper-publikationen behöver du ha JavaScript aktiverat i din webbläsare. Du behöver också ha minst Flash Version 6 installerad.