Sidan 2 i Nöjesguiden nr 10 2009

Läsarna lättar sina hjärtan. Niklas Eriksson förklarar varför Uzbekistan var så sena på Paris Hilton-bollen. Nybliven redaktör i Malmö. amerikanska filmer och sago-metal. Och inte lite charmigt halvironiskt sådär utan helhjärtat. Jag avskyr allt med prefixet indie och tycker att den minimaltech som alla på Möllan verkar vara blödigt förtjusta i är den värsta smörjan sedan pausmusiken i telefonkön uppfanns. Jag äter hellre än läser och min kostcirkel består av öl, bakelser från fiket Kungsgatan och öl. Jag vill ge Nöjesguidens läsare en tidning inriktad både på elitistiska trender och smärtsamt ohippa lokala företeelser. Mejla mig gärna och berätta vad ni vill läsa på isabelle.stahl@nojesguiden.se! Marcus Dunberg har träffat sin gamla idol. Nöjesguiden har varit på festival i sommar! –Jag är en osnuten 21-åring som pluggar litteraturvetenskap för att verka intellektuell och har en så stark ovilja att växa upp att Peter Pan ligger i lä. Jag gillar allt som man inte får gilla om man jobbar på Nöjesguiden: E-Type, osubtila Smörsångaren kommer ut som en passionerad antipirat för våra stjärnreportrar. Intervjuar Mauro Scocco i detta nummer. Chefredaktör och ansvarig utgivare Margret Atladottir, margret.atladottir@nojesguiden.se Redaktionschef Sandra Engström, sandra.engstrom@nojesguiden.se Art Director Martin Petersson, martin.petersson@nojesguiden.se AD-assistent Daniel Eriksson daniel.eriksson@nojesguiden.se Produktionsledare Josefin Lundgren, josefin.lundgren@nojesguiden.se Redaktör Göteborg Carl Reinholdtzon Belfrage, crb@nojesguiden.se Redaktör Malmö Isabelle Ståhl, isabelle.stahl@nojesguiden.se Moderedaktör Michaela Forni, michaela.forni@nojeguiden.se Musikredaktör Patrik Forshage, patrik.forshage@nojesguiden.se Filmredaktör Niklas Eriksson, niklas.eriksson@nojesguiden.se Spelredaktör Johan Hallstan, johan.hallstan@nojesguiden.se Medverkande skribenter Maina Arvas, Teresa Axner, Angelica Butura, Cristian Dinamarca, Marcus Dunberg, Anders Karnell, Amat Levin, Caroline Ringskog Ferrada-Noli, Nicholas Ringskog Ferrada-Noli, Pelle Tamleht, Elina Wessman Fotografer och illustratörer Carsten Oliver Bieräugel, Johannes Helje Country Manager Daniel Sparr, daniel.sparr@nojesguiden.se Försäljningschef Faje Gani, faje.gani@nojesguiden.se Marknadsstrateg, Nya Medier Tommy Cronebäck, tommy.croneback@nojesguiden.se Key account manager Ann Dahlström, ann.dahlstrom@nojesguiden.se Säljare Stockholm Al-Wadood Suberu alwadood.suberu@nojesguiden.se Marc Siösteen, marc.siosteen@nojesguiden.se Regionsansvariga Göteborg Henning Wideberg, hw@nojesguiden.se Therese Blomqvist, therese.blomqvist@nojesguiden.se Säljare Öresund Christoffer Hansen, christoffer.hansen@nojesguiden.se Harald Stjerna, harald.stjerna@nojesguiden.se Johan Majer, johan.majer@nojesguiden.se Ekonomi Lela Djurdjevic, ekonomi@nojesguiden.se Utgivare Nöjesguiden Holding AB Tryckeri I-print Oy, Finland Distribution: Budcompaniett AB, Bring AB, Malmö Europa Trading AB Periodicitet 15 nr/år RS-kontrollerad distribution 62 200 exemplar i Stockholm, 110 000 exemplar Riks. ISSN 0284-236X Redaktionen ansvarar ej för insänt icke beställt material. STOCKHOLM Nöjesguiden Östermalmsgatan 87d 114 59 Stockholm Redaktion & Annons red@nojesguiden.se tel 08-456 45 00 fax 08-456 45 99 GÖTEBORG Viktoriagatan 3 411 25 Göteborg tel 031-20 36 66 MALMÖ Baltzarsgatan 25 211 36 Malmö tel 0736-438860 Berätta, vem är du och vad gör du? –Marcus Dunberg, 34 år och man, boende i Stockholm och allt som oftast i Buenos Aires. Arbetade under många år som copywriter på reklambyrå, men är numera frilans. Jobbar med reklamuppdrag och skriver artiklar och krönikor för King, Metro, Elle, NK Stil, Perfect och lite annat. Och för Nöjesguiden har du träffat Mauro Scocco? –Ja, jag upptäckte Mauros genialitet redan under tidigt åttiotal eftersom min nio år äldre syster hade Ratata-plattorna, men det var först i 15-årsåldern som jag verkligen började inse Mauros genialitet. Nu tycker jag mig, tack och lov, kunna ana en Ratata-revival. Det är viktigt att även åttio- och nittiotalisterna upptäcker Mauro och då menar jag inte den Mauro som spelas på Lugna Favoriter. Att avfärda Mauro som en Lugna Favoriterartist är som att döma hela Elton Johns karriär efter musiken som han skrev till Lejonkungen. Ditt bästa Mauro-minne? –Tveklöst när jag såg Ratata live på Idrottens Hus i Helsingborg under deras sista turné 1989. Jag hade på mig, och jag minns det här som igår, cowboyboots, Levis 501:or, paisleymöntrad skjorta, mockaväst och en cowboyslips! Försäljningschef på Nöjesguiden. FOTO: JOHANNES HELJE Omslag Foto: Johannes Helje, johannespescatore.com Smink: Lisa Peterson Fotossistenter: Veronica Öye & Stephanie Wadman Hur är det att arbeta som försäljningschef på Nöjesguiden? – Tiden går så fort! Jag började på Nöjesguiden i maj 2005 och har varit med i många olika skeden av tidningens utveckling och strävan mot vad den har blivit idag. Med andra ord har det varit lite av en resa, men jag måste säga att det aldrig har varit så spännande som nu. Medvind känns bra att ha i ryggen på stan där vi möts av positiv feedback från både läsare och kunder. När det gäller försäljningen, har vi biffat upp den rejält i alla städer vilket säger en hel del med tanke på konjunkturläget. Med totalt tio säljare i vår arbetsstyrka så kan jag inte annat än att se fram emot hösten. Vi jobbar mycket med hemsidan, för vilken har en nylansering i september (glöm inte att kika in!) och sist men inte minst alla events. Vi beräknas anordna cirka 70 stycken bara i år, allt från realesefester för tidningen, galapremiärer, vip-shopping och förhandsvisningar av filmer. Detta kan ni inte bara missa så anmäl er på party@nojesguiden.se för inbjudan! Faje kommer gärna med bengaliska ordspråk som låter ungefär såhär: "Om man har rosa byxor – så har man." 2 Nöjesguiden • Nr 10 • 2009

Sid 1 - ☞ ❞Jag ställer inte upp på trams.❞ Æ Foto: Johannes Helje Nöjesguiden • Östermalmsgatan   Sid 3 -  
För att kunna läsa myPaper-publikationen behöver du ha JavaScript aktiverat i din webbläsare. Du behöver också ha minst Flash Version 6 installerad.