Sidan 2 i Nöjesguiden nr 3 2009

Det råder tvivel om en artikels sanningshalt. Han anser att han borde tjäna mer än Fredrik Ljungberg och han har fått sitt språk av Gud. Alex Schulman har träffat Sveriges mest fascinerande författare. Hur var några av våra mest kända svenskar i skolan? Vi har pratat med deras lärare! Michaela Forni väljer vårens klassiska plagg. Sarah Assbring har gjort vårens bästa skiva. Är de sadister? Chefredaktör och ansvarig utgivare Margret Atladottir, margret.atladottir@nojesguiden.se Redaktionsassistent Amat Levin, amat.levin@nojesguiden.se Art Director Martin Petersson, martin.petersson@nojesguiden.se AD-assistent Daniel Eriksson, daniel.eriksson@nojesguiden.se Produktionsledare Josefin Lundgren, josefin.lundgren@nojesguiden.se Redaktör Göteborg Carl Reinholdtzon Belfrage, crb@nojesguiden.se Tf Redaktör Malmö Sofia Petersen, sofia.petersen@nojesguiden.se Musikredaktör Patrik Forshage, patrik.forshage@nojesguiden.se Filmredaktör Niklas Eriksson, niklas.eriksson@nojesguiden.se Moderedaktör Michaela Forni, michaela.forni@nojeguiden.se Spelredaktör Johan Hallstan, johan.hallstan@nojesguiden.se Medverkande skribenter Samira Ariadad, Maina Arvas, Erik Augustin Palm, Angelica Butura, Frida Färlin, Sofia Jonsson, Anders Karnell, Johan Kellman Larsson, Sven-Bertil Liljegren, Idha Liljegren, Daniel Nyhlén, Nicholas Ringskog Ferrada-Noli, Alex Schulman, Julia Skott, Pelle Tamleht, Kristoffer Viita, Elina Wessman, Tommie X Fotografer och illustratörer Carsten Oliver Bieräugel, Johannes Helje, Michael Steinberg Country Manager Daniel Sparr, daniel.sparr@nojesguiden.se Försäljningschef Faje Gani, faje.gani@nojesguiden.se Säljare Stockholm Ann Dahlström, ann.dahlstrom@nojesguiden.se Säljare Stockholm Adam Grünerwald, adam.grunerwald@nojesguiden.se Säljare Stockholm Tommy Cronebäck, tommy.croneback@nojesguiden.se Säljare Stockholm Andreas Emretzon, andreas.emretzon@nojesguiden.se Säljare Stockholm Marc Siösteen, marc.siosteen@nojesguiden.se Regionsansvariga Göteborg Henning Wideberg, hw@nojesguiden.se Johan Carlberg, johan.carlberg@nojesguiden.se Regionschef Öresund Harald Stjerna, harald.stjerna@nojesguiden.se Säljare Öresund Christoffer Hansen, christoffer.hansen@nojesguiden.se Säljare Öresund Johan Majer, johan.majer@nojesguiden.se Ekonomi Lela Djurdjevic, ekonomi@nojesguiden.se Utgivare Nöjesguiden Holding AB Tryckeri I-print Oy, Finland Distribution: Budcompaniett AB, Bring AB, Malmö Europa Trading AB Periodicitet 15 nr/år RS-kontrollerad distribution 62 200 exemplar i Stockholm, 110 000 exemplar Riks. ISSN 0284-236X Redaktionen ansvarar ej för insänt icke beställt material. STOCKHOLM Nöjesguiden Bråvallagatan 10 113 36 Stockholm Redaktion red@nojesguiden.se tel 08-456 45 00 Annons tel 08-456 45 10 fax 08-456 45 99 red@nojesguiden.se GÖTEBORG Viktoriagatan 3 411 25 Göteborg tel 031-20 36 66 MALMÖ Baltzarsgatan 25 (ny adress!) 211 36 Malmö tel 0736-438860 Omslag Foto: Johannes Helje

Sid 1 - Nöjesguiden nr 3 2009 • Bråvallagatan 10 • 113 36 Stockholm Foto: Johannes Helje   Sid 3 - Ledare Brev nr 3 Har Nöjesguiden gjort dig rosenrasande? Hör av dig till oss på  
För att kunna läsa myPaper-publikationen behöver du ha JavaScript aktiverat i din webbläsare. Du behöver också ha minst Flash Version 6 installerad.